PlayStation Portal - nastavení domácí sítě a zařízení

Handheld PlayStation Portal je závislý na stabilním spojení s konzolí s nízkou latencí. Každá domácí Wi-Fi síť je jiná, nicméně je možné poskytnout obecné rady, jaké použít nastavení. Berte prosím na vědomí, že pro nás není možné individuálně radit s nastavením Wi-Fi routeru a domácí sítě. Pro pokročilejší nastavení routeru se prosím obraťte na poskytovatele vašeho připojení k internetu, nebo na správce domácí sítě.

Obecně se dá říct, že není třeba dodržet všechny body v tomto článku, nicméně čím více jich splníte, tím lepší budete mít zážitek z hraní na PS Portal. Každý z bodů zlepší odezvu o pár ms, což se ve výsledku posčítá, přenos tedy bude stabilnější a s lepší odezvou.

Rady pro hraní v domácnosti

Moderní Wi-Fi router

PS Portal podporuje přenos Wi-Fi 5 (802.11ac), není tedy třeba mít drahý Wi-Fi router, nicméně starší routery mohou mít na spolehlivost při hraní negativní vliv. Doporučujeme router s konektory s rychlostí 1Gb (1000BASE-T). Pokud budete router měnit, je možné, že bude třeba kontaktovat poskytovatele připojení k internetu pro konzultaci či nastavení.

Připojení konzole PS5 přes kabel

Připojení konzole PS5 k internetu přes Wi-Fi bude fungovat také, nicméně kabel nabízí výhodu nižší odezvy a vždy stabilní spojení. Doporučujeme připojení kabelem. Poud není přímé spojení kabelem technicky možné, dobrou variantou je použití powerline adaptéru.

Bezdrátová síť 2,4GHz vs 5GHz

Při použití sítě 2,4GHz bývá přenos reálně s delší odezvou, výhodou je lepší prostupnost zdmi. Další nevýhoda je vyšší zarušení typicky  v bytových domech. Použití sítě 5GHz má výhodu v nižší latenci přenosu dat, ale signál má horší prostupnost zdmi.

Kontrola kanálů sitě Wi-Fi

Zkontrolujte zarušení Wi-Fi kanálů v domácnosti a podle toho nastavte bezdrátovou síť routeru. Obvykle bývá nastavena automaticky, ale pokud bude nastavena nevhodně, negativně to ovlivní přenos obrazu do PS Portal.

Kontrolu můžete provést například pomocí aplikace WiFi Analyzer pro Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=abdelrahman.wifianalyzerpro&hl=en_US

Nastavení řízení datových toků s QoS

Tato funkce zabraňuje jednomu ze zařízení v síti nárazově využít významnou část přenosové kapacity Wi-Fi. Pokud to router umožňuje, doporučujeme nastavit také prioritu pro síťovou adresu PS Portal.

Umístění Wi-Fi routeru v domácnosti, nebo změna místa, odkud hrajete

Platí obecné rady jako vhodné umistění Wi.Fi routeru v domácnosti, spojení bez zbytečných překážek (typicky železobetonové zdi). Negativní vliv na stabilitu přenosu má mikrovlnná trouba. Pokud není signál na PS Portal optimální, doporučujeme se přesunout blíže k routeru.

Vypnutí funkce HDCP

Pro snížení latence doporučujeme vypnout funkci HDCP (ochrana proti kopírování obrazu). Berte prosím na vědomí, že při tomto nastavení nebude možné využívat aplikace pro streaming videa, typicky YouTube a Netflix. Toto nastavení najdete v konzoli PS5

Nastavení / Systém / HDMI / Povolit HDCP - nastavit na vypnuto

Přepnutí režimu hry na režim Performance / 60FPS

Toto nastavení se pozitivně odráží na plynulosti obrazu funkce Remote Play, hra je responzivnější. Nastavení režimu FPS najdete přímo ve hře.

Rady pro hraní mimo domácnost  (přes internet)

Pro hraní mimo domácnost je třeba nastavení statické IP adresy PS5 a port forwarding pro porty 987, 8572, 9295-9308. Funkce Remote Play rovněž vyžaduje nastavení NAT na hodnotu 1 nebo 2. NAT 3 není podporován. Pro spolehlivé hraní je třeba internet s trvalou rychlostí uploadu alespoň 20Mb.

Nastavení NAT

https://www.wikihow.com/Change-Nat-Type-Ps5

Nastavení Port Forwarding

https://www.youtube.com/watch?v=hdS84_8r16w