Jak fotím | Fotografování mé rodiny | Autor Jan Tichý

Foťte to, co je pro vás důležité

Můj syn je zvyklý, že ho fotím, ale když mu před obličej strčím fotoaparát, nikdy se mi nepodaří pořídit ty nejlepší možné snímky. Většina lidí fotoaparát „cítí“ a reaguje na něj. Když jsem chtěl získat přirozené záběry, šli jsme ven a nechal jsem ho, ať si hraje. Tyto snímky přitom byly důležité – prvních několik týdnů jsme se nemohli stýkat s rodinou, a fotky nám tak umožňovaly být s nimi ve spojení alespoň takto, když to nebylo možné osobně.

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 100

Jak fotografovat svou rodinu

Pokud se do fotografování rodiny teprve pouštíte, začněte se scénami, ve kterých je méně pohybu. Vystihněte chvilky, kdy objekt třeba sedí, přemýšlí nebo si čte. Právě v takových okamžicích si nebude tolik uvědomovat, že fotíte, a budete mít čas vyzkoušet různá nastavení. To je mnohem obtížnější, když se lidé pohybují, zejména děti.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/125s @ f/1.8, ISO 320

Vždy s sebou nosím svůj fotoaparát Sony Alpha 9 II. Podle mnohých je to fotoaparát na fotografování sportu, ale ve skutečnosti je s ním možné fotografovat všechno, zejména rychle se pohybující objekty. Jak ví každý rodič, děti se mohou pohybovat velice rychle, a když jim řeknete, ať zůstanou kvůli pořízení záběru chvíli v klidu, budou vás většinou ignorovat. Proto je Alpha 9 II ideální fotoaparát pro pořizování snímků dětí.

Výběr objektivu

Volba objektivu je samozřejmě důležitá. Pokud obvykle používáte objektiv se zoomem, vyzkoušejte nějaký s pevnou ohniskovou vzdáleností. Obvykle nabízí větší světelnost a lépe pak funguje za horších světelných podmínek. Současně se zmenšuje hloubka ostrosti, což vám umožňuje oddělit objekt od pozadí.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 24mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Při pořizování těchto typů snímků používám celou řadu různých objektivů, a každý z nich nabízí něco jiného. Objektivy s širším úhlem záběru, například Sony FE 24 mm f/1,4 G Master, Sony FE Zeiss Distagon T* 35 mm f/1,4 nebo FE 35 mm f/1,8, jsou skvělé, když je v záběru více lidí. Když se něco děje, širší záběr umožňuje zachytit akci odehrávající se mezi objekty. Když je ale na snímku jen jeden objekt, může být v záběru spousta prázdného prostoru. Nemusí se vám podařit objekt dobře zdůraznit, a pokud ano, musíte být velice blízko u něj.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 100

Větší ohniskové vzdálenosti sice objekt zdůrazní velice dobře, ale když fotím z větší vzdálenosti, může mi syn snáze utéct, což není ideální z hlediska fotografa ani rodiče. Zjistil jsem, že ideální ohnisková vzdálenost je kolem 50 mm. Jsme pak od sebe dostatečně daleko a navíc mohu dosáhnout přirozeného vykreslení okolního prostoru. Mnohé ze svých snímků jsem pořídil objektivem Sony Zeiss Planar T* 50 mm f/1,4.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/250s @ f/1.4, ISO 100

Využívání všech dostupných možností fotoaparátu

Alpha 9 II, a fotoaparáty Sony obecně, nabízí spoustu funkcí, které pomohou pořídit skvělé rodinné snímky. Mezi nejdůležitější funkce patří automatické ostření na oči. Umožňuje mi soustředit se na kompozici, a fotoaparát se přitom stará o to, aby oči byly perfektně zaostřené, dokonce i když fotím s nejnižší možnou clonou. Když byl syn ode mě dál, použil jsem někdy také malou oblast flexibilního bodového ostření. Pomocí joysticku na zadní straně mohu bod ostření snadno posouvat a o zbytek se postará sledování automatického ostření. S fotoaparátem Alpha 9 II přitom samozřejmě mohu všechny tyto záběry pořizovat rychlostí 20 sn./s.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/2000s @ f/1.4, ISO 100

Dalším užitečným prvkem je výklopný displej. Umožňuje mi fotit o něco nenápadněji a blíž k zemi, ve výšce mého syna. Dokážu tak pořizovat snímky, které je jinak obtížné zachytit, když displej není možné vyklopit nebo používáte elektronický hledáček.

© Jan Tichy | Sony α9 + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1250s @ f/1.4, ISO 100

Co se týče nastavení expozice, vždy používám prioritu clony spolu s automatickým nastavením citlivosti ISO. V automatickém nastavení citlivosti ISO volím minimální rychlost závěrky, řekněme 1/500 sekundy. Vím pak, že fotoaparát s rychlostí níž nepůjde, takže dokáže zmrazit jakýkoli pohyb. Když bude potřebovat víc, automaticky zvýší citlivost ISO, a udrží tak správnou expozici. Takové nastavení je opravdu užitečné, protože pak nemusím myslet na nic jiného než na kompozici.

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/1000s @ f/1.4, ISO 80

Ohlédnutí zpět

Když se ohlédnu zpět, tyto prosté snímky syna a rodiny mě znovu přenášejí do těch krásných chvil, kdy jsme si užívali společně trávený čas. Fotografování těch, kdo jsou vám blízcí a koho máte rádi, je ten úplně nejskvělejší fotografický projekt. Proto nikdy nepřestávejte rodinu fotografovat, je to projekt na celý život.

Uvedené produkty

SEL 24F14GM

SEL 35F18F

SEL 85F14GM



Jan Tichý

Web, Instagram, Facebook

„Fotografie mi dala největší dar – vidět svět z jedinečné perspektivy. Kolem nás je tolik krásy a kouzla, které stojí za to zachytit. Stačí nepřestávat hledat a být vždy připraven.“